Menüü
15 okt. 2015   |   Uudised

auto24 Rally Estonia tõi Lõuna-Eestisse 4,9 miljonit eurot lisatulu

 

Tänavune auto24 Rally Estonia, mis oli FIA ERC Euroopa autoralli meistrivõistluste etapp, tõi juuli teisel nädalal Lõuna-Eesti piirkonda kümneid tuhandeid sise-ja välisturiste ning välisvõistlejaid üle Euroopa. Läbi auto24 Rally Estonia sündmuste toodi Lõuna-Eesti piirkonda lisatulu 4,9 miljonit eurot. Ralli keskuseks oli teist aastat Tartu, ralli laienes tänavu ka Elvasse, kus sõideti sarnaselt Tartuga linnakatse ja ralli võistluskeskus ning hooldusala asusid Otepääl. Ralli kiiruskatsed olid laiemalt Lõuna-Eestis ja nii tekkis kolme linna vahel kolmnurk, mis tegi rallil osalemise ja selle jälgimise kompaktseks.

Sarnaselt eelmise aastaga tegi auto24 Rally Estonia ralli ajal koostööd mobiilse positsioneerimisega tegeleva ettetvõttega Positium. Mobiilpositsioneeringu uuringualana käsitleti auto24 Rally Estonia kiiruskatsete toimumisalasid ning nende lähiümbrust ja tänu sellele suudeti eristada nii sise-kui välisturiste. Külastajateks ei loetud isikuid, kelle igapäevane tegevusruum asus ralli toimumiskohaga samas piirkonnas. Nende andmete alusel tegi Eesti Konjunktuuriinstituut auto24 Rally Estonia regionaalse majandusliku mõju analüüsi Lõuna-Eesti piirkonnale. Samalaadne uuring tehti ka eelmisel aastal ja võrreldes eelmise aastaga näitavad numbrid kasvutrendi.

Uuringu ning mobiilpositsioneeringu andmete kohaselt viibis siseturist ralli toimumise piirkonnas kaks päeva, välisturistid neli päeva. Keskmiselt olid siseturisti päevased kulutused piirkonnas 57,7 eurot ja välisturistil 77,3 eurot. Läbi selle toodi Lõuna-Eesti 4,9 miljonit eurot lisakäivet, mis jagunes kohalike ettevõtjate, omavalitsuste ja Eesti riigi vahel. Võrreldes 2014. aastaga on see summa suurenenud 44,1% ehk 1,5 miljoni euro võrra. Riigi otseseks tuluks on laekunud käibemaks, milleks tänavu oli 820 000 eurot ja see number on võrreldes eelmise aastaga kasvanud 43,9% ehk 250 000 euro võrra.

Sisendandmete alusel leiti, et auto24 Rally Estonia majanduslik mõju Lõuna-Eesti piirkonnale oli tänavu 4,1 miljonit eurot, mis on võrreldes eelmise aastaga näidanud kasvu 41,4% ehk 1,2 miljonit eurot. Eraldi saab välja tuua ka väliskülastajate majandusliku mõju piirkonnale, milleks tänavu oli 2,7 miljonit eurot ja selles vallas on kasv võrreldes 2014. aastaga olnud suurim – 104,5% ehk 1,38 miljonit eurot.

auto24 Rally Estonia sõideti 17.-19. juulil Tartus, Elvas ja Lõuna-Eesti teedel. Tegu oli FIA ERC Euroopa autoralli meistrivõistluste ja FIA Historic Euroopa autoralli meistrivõistluste etapiga.